Poznávací zájezd na čtvrtý největší ostrov světa. Madagaskar je plný přírodních krás, podmořského života s korálovými útesy, dechberoucích baobabů a dokonce, ještě neobjevenými druhy lemurů

Jestliže toužíte po něčem výjimečném, dovolená na Madagaskaru je to pravé "kokosové"

Můžete si vybrat ten největší Relax v luxusních hotelových resortech s kouzelnými plážemi nebo odhalovat divokou přírodu. Třeba autem po terénních cestách, které jsou těmi nejnáročnějšími na světě anebo prostě na kajaku.

V čem spočívá úžas Madagaskaru?

Jedinečná, dechberoucí příroda

V tomto bodě se nemá smysl moc rozepisovat. Ostrov láká cestovatele díky své vzácné a úchvatné přírodě. Téměř osmdesát procent všech druhů rostlin a zvířat se nachází pouze v této zemi. Jestliže se tedy rozhodnete vyrazit, uvidíte a zažijete věci, které žádná jiná země nenabízí.

Symbol země, Král Jelimán

Dominantou Madagaskaru jsou bezpochyby lemuři. Najdete je ve všech částech ostrova a nežijí nikde jinde na světě. Fascinují jsou především svou lehkostí skoků v korunách exotických stromů. Za těmi největšími a nejkrásnějšími Indri Indri, se lidé jezdí dívat do rezervace Andasibe. Pozorování na tomto místě patří k těm nejzábavnějším. Doslova si musíte lemury sklepávat z foťáků a kamer, abyste si je mohli vyfotit. Lemury rovněž můžete vidět v pralesní rezervaci jménem Ranomafana.

V duchu přátelství

Podle měřítek západního světa patří tato země mezi ty nejchudší. Kdyby se ale státy hodnotily podle srdečnosti či usměvavosti lidí, pak by obyvatelé tohoto kulturně a etnicky bohatého ostrova patřili mezi první na světě. Pro malgaše je dále typické vnitřní bohatství a pohoda, soudržnost v rodině, schopnost radovat se z maličkostí života nebo chutí žít, ať už je život jakýkoliv.

Prapodivný strom Baobab

Převládajícími rostlinami jsou takzvané baobaby, zvláštně tvarované stromy s tlustým kmenem a krátkými pokroucenými větvemi. Tisíce let staré Baobaby skvěle vzdorují suchu. V době dešťů jejich kmeny nasáknou vodou a následující měsíce vzdorují suchu a smrtelným vedrům. Sedm z osmi druhů, které se vyskytují na planetě, pochází právě z Madagaskaru.

Ostrov na konci světa

Nezapomenutelné výhledy, písčité pláže, křišťálově průzračný Indický oceán, palmy a kouzelná příroda. Ano, to je ostrov Nosy Be. Magické místo Madagaskaru.

Pestrobarevní chameleoni

Madagaskar je mimo jiné domovem přibližně poloviny ze 150 druhů chameleonů. V rezervaci Andasibe můžete vidět jednoho z největších druhů těchto ještěrů, kterým je chameleon parsonův. Nebo naopak jednoho z nejmenších, jimiž jsou maličké brokésie.

Pirátský ostrůvek Sainte Marie​

Ostrov Sainte Marie je malinký ostrůvek, který leží východně od Madagaskaru. Dlouhý je 60 km a široký ne více jak 3 km. V 16. století tento ostrůvek proslavili piráti, pro které toto místo bylo jejich útočištěm. Dodnes je tu pirátský hřbitov nazvaný Saint Pierre. Krása zdejšího ostrova se dá srovnat s těmi nejkrásnějšími místy světa.

Užitečné informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas. Platnost musí být alespoň 6 měsíců od plánované doby pobytu.

Víza a režim vstupu: Vízum je možné získat po příletu na mezinárodním letišti Antananarivo. Cena 35 EUR (pobyt do 30 dní). K vyřízení víza je nutné vyplnit formulář, který obdržíte v letadle a samozřejmě cestovní pas. 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Zásuvky našeho typu, 220V / 50Hz. Jednoduchá dvouvidlice.

Telefon: Na Madagaskaru existují telefonní automaty. Jsou na telefonní karty, které koupíte v obchodech. Pokrytí mobilním signálem je poměrně nekvalitní, signál je jen ve velkých městech.

Internet: V lepších hotelech možnost wifi mají prakticky všude. Mimo větší města je složitější najít připojení (mimo hotely). Pokud je, tak bývá velmi pomalé. Pokrytí signálem je dobré i v odlehlejších oblastech. V lepších hotelech možnost wifi mají prakticky všude. Mimo větší města je složitější najít připojení (mimo hotely). Pokud je, tak bývá velmi pomalé. Pokrytí signálem je dobré i v odlehlejších oblastech.

Očkování: Není předepsané žádné povinné. Přesto se doporučuje očkování proti Hepatitidě A a Břišnímu tyfu. Velmi důrazně se doporučuje užívat antimalarika.

Očkování včetně dalších informací můžete získat kdekoli na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Podnebí

Na Madagaskaru panuje subtropické klima s horkým a deštivým létem. Jih pokrývá polopoušť, západní pobřeží je sušší. Průměrné teploty v létě se pohybují od 27 °C do 32 °C, v zimě od 18 °C do 22 °C. Ideální doba pro cestu na Madagaskar je květen až říjen.

Stravování

V místních restauracích pořídíte velmi chutné jídlo s pitím v rozmezí 100 – 200 Kč. Hlavní město a například ostrov Sainte Marie jsou spíš dražší, naopak v jiných oblastech je levněji. Pokud se rozhodnete stravovat ve stáncích pro místní, pak Vám na celý den stačí i 30 Kč. Ale pozor na střevní potíže. Ve městech, větších vesnicích a navštěvovaných chráněných územích lze koupit balenou pitnou vodu. Téměř všude je možné pořídit Coca-colu a pivo.

Bezpečnost

Madagaskar je bezpečná země. Lidé jsou zde chudí, ale přátelští. Problémem jsou drobné krádeže, zejména pak na tržištích. Rovněž doporučujeme se vyhnout ulicím hlavního města Antananariva po setmění. Nebezpečná je doprava na hlavních silnicích, někteří řidiči jezdí jak smyslů zbavení.