Poznávací zájezd do skutečné rajské zahrady. Kostarika oplývá jak tropickými pralesy, tak i krásně písčitými plážemi a více než 100 sopkami, z nichž některé jsou stále ještě aktivní. Neobyčejná dovolená.

To je Kostarika

Rozmanitá země uprostřed Ameriky vyčnívá tím, že nedisponuje žádnou armádou. Místní obyvatelé patří do skupiny nejšťastnějších na světě a oblast La Fortuna na severu země byla vybrána jako ta s nejlepšími zážitky vůbec.

Proč věříme, že je skvělé navštívit Kostariku?

Švýcarsko Střední Ameriky

Jestliže Vás lákají středoamerické země, ale váháte, zda máte na jejich návštěvu dostatečně dobrodružnou povahu, je Kostarika tou první, kterou byste měli vyzkoušet. Bezpochyby se jedná o nejvyspělejší stát, který můžete v dané oblasti navštívit. Výše uvedená přezdívka může někoho varovat před vyššími náklady než třeba v sousední Nikaragui nebo Panamě, ale z pohledu bezpečnostních a zdravotních rizik je tato destinace někde úplně jinde. Pokud nechcete celou dovolenou trávit pouze v hotelovém komplexu (což by byla škoda), tak to při cestování oceníte.

Doslova hustý prales

Pokud chcete na vlastní oči vidět skutečně nespoutanou přírodu, Kostarika je to správné místo. Velkou část země pokrývají národní parky, rezervace a centra pečující o zvířata, o kterých jste možná nikdy ani neslyšeli. Místní  tropické i mlžné lesy představují domov pro více než 500 000 rostlinných a živočišných druhů, což děla z Kostariky zemi s největší diverzitou na celé zeměkouli.

Žhavé vulkány

Na území Kostariky se nachází téměř dvě stovky vulkanických útvarů dosahujících více než 65 miliónů let. Polovina stále jeví známky sopečné aktivity a pět z nich lze označit za aktivní vulkány. Nejznámějším a rovněž nejaktivnějším je Arenal v oblasti La Fortuna. Vidět chrlící se páru je zcela běžné. Nejlépe přístupným vulkánem je Poás.

Ráj milovníků kávy

Káva hraje velkou roli v historii celé země a je také hlavním produktem zdejšího zemědělství. Kostarická káva je díky příznivému klimatu jednou z nejlepších na světě. Velké množství turistů přijíždí kvůli návštěvě kávových plantáží, aby viděli zpracování tohoto kofeinového zázraku. Ochutnat špatnou kávu je v Kostarice opravdu raritou. Už na snídani v běžném hotelu dost pravděpodobně ochutnáte to nejlepší kafe, co jste kdy měli.

Horké prameny

Koupání v kostarických horkých pramenech dodává okamžitě viditelný omlazující efekt na pokožce, Magma v oblasti vulkánu Arenal ohřívá podzemní vodu a obohacuje ji o zdraví prospěšné látky. Ta vyvěrá na povrch v podobě horké řeky, kde se koupou především místní, Rovněž je přiváděna i do bazénů v lázeňských komplexech. Po tříhodinové lázni v 38-40 stupňové křišťálově čisté vodě uprostřed pralesa budete jako znovuzrození.

Vodopády La Paz

Řeka La Paz tvoří několik větších vodopádů. Vodopád La Paz je nejlépe viditelný ze silnice. Zbylé vodopády jsou součástí turistické atrakce, která se nazývá Zahrady La Paz. Krom uvedených vodopádů se zde nachází expozice exotického ptactva, motýlí pavilon, krmítka pro kolibříky, mini skanzen, orchidejová zahrádka a mnoho dalšího. Milovníci vodopádů rozhodně nebudou litovat.

Národní park Tortuguero ​

Na karibské straně Kostariky se mlží Národní park Tortuguero, kterému se přezdívá mini Amazonie. Důvodem je, že obsahuje několik různých typů prostředí jako deštný prales, bažiny, pláže, laguny a další. S rozlohou více něž 30 tis. ha se může pyšnit pestrou biodiverzitou. Představuje domov pro 400 druhů ptáků, 60 dosud známých druhů žab, 30 druhů sladkovodních ryb nebo 3 druhů opi. Kolem řeky Tortuguero, která parkem protéká, lze spatřit kajmany i krokodýly. Tortuguero je rovněž nejdůležitějším místem pro rozmnožování zelené mořské želvy

Adrenalinová smršť

Po skvělé ranní kávě se nabízí pokračovat nějakou zajímavou aktivitou. I v tomto ohledu má země co nabídnout. Kostarika přitahuje i sportovně zaměřené turisty nejen na tradiční šnorchlování a potápění. Lze na kajaku projet mangrovy, na paddle boardu překonat jezero, s průvodcem prozkoumat jeskyně, jezdit po horách na koních či kole, proletět se horkovzdušným balónem s výhledem na pralesy, sjet divokou řeku, zkusit horolezectví, surfovat, sledovat velryby, pozorovat hnízdění želv, rozmnožování žab, vyslat motýla na jeho první let nebo si ulovit vlastní šupinatý oběd.

Užitečné informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Při vstupu do Kostariky se vyžaduje cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.

Víza a režim vstupu: Vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000. Občané České republiky, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza. Tento pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit. Za účelem delšího pobytu je tedy nutno z Kostariky vycestovat na 72 hodin a znovu se vrátit. 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 120 V, 60 Hz, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory v podobě dvou kolíků bez středového. Vyplatí se adaptér.

Telefon: Kostarika má dobré pokrytí signálem. Nejlehčí způsob, jak uskutečnit mezinárodní hovor, je koupit telefonní kartu (tarjeta telefónica). Karty jsou nabízeny ve většině potravinových obchodů, v pouličních stáncích nebo dokonce v lékárnách. Telefonní automaty přijímají rovněž kreditní karty. Nicméně, stále je v Kostarice řada automatů na mince. Těmto automatům se přesto vyhýbejte. V zemi nejsou místní předvolby a všechny telefonní čísla mají sedm číslic.

Internet: Internet je v zemi velmi rozšířený. Z tohoto pohledu je Kostarika bezproblémovou zemí. Překvapivě mají i ty nejzapadlejší oblasti satelitní spojení.

Očkování: Povinné očkování při cestě do Kostariky vyžadováno není. Doporučovaným bývá očkování proti hepatitidě A.

Podnebí

Kostarika se nachází v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 33°C na pobřeží a 18°C ve vnitrozemí. Počasí na karibském pobřeží je spíše deštivé, zatímco podél Pacifiku trvá období sucha čtyři až pět měsíců. Toto období přetrvává od prosince do dubna, zatímco období dešťů má Kostarika od května do listopadu. Roční úhrn srážek činí až 3 000 mm. Oblasti, které se nalézají ve vyšších oblastech, se vyznačují chladnějším podnebím. Doporučuje se vycestovat mimo sezónu. Mnoho hotelů nabízí slevy. Nabízí se tedy listopad, duben a květen. Hlavní sezónu představuje prosinec, leden, únor, březen a část dubna.

Co si vzít sebou

Vyplatí se mít dostatek oblečení, které se lehce udržuje a pere. Při výletu do hor může být trošku chladněji, vezměte si proto sebou větrovky a raději pláště proti dešti. Dobrým pomocníkem může být i pokrývka hlavy – ochrání Vás před případným deštěm nebo sluncem. Nezapomeňte si vzít s sebou pevné a pohodlné sandály. Uvidíte, že jsou tím nejlepším pro chůzi v dané zemi, a to nejen po plážích, městech, ale i v džunglích, kde se budete muset brodit říčkami a pevná trekingová obuv Vám jen tak do druhého dne neuschne. Co dalšího určitě nezapomenout. Může to být repelent, a pokud máte moskytiéru, tak tu také, dále krém na opalování a něco na filtraci vody. V Kostarice se dá samozřejmě vše koupit, ale nebude to zrovna levné. Nezapomeňte na sluneční brýle, láhve na vodu nebo léky. Může se hodit slovník a náhradní zdroj pro kameru či foťák.

Měna

Zdejší měnou je tzv. colón. Vezměte dostatek USD, které následně vyměníte na místě za colóny. Nicméně, v Kostarice je spousty míst, kde se dá platit přímo americkými dolary (fakultativní výlety, suvenýry, většina restaurací). V rámci určité rezervy se vyplatí mít s sebou bankovní kartu.