GRUZIE

Existuje málo zemí, které jsou stále nedotčené turisty a zároveň disponují kulturními klenoty, které nikde jinde neuvidíte

Přesně taková je Gruzie

V hlubokém údolí mezi Velkým a Malým Kavkazem je možné navštívit více než tisíc let starý klášter, dále hrad jako z arabských pohádek nebo neskutečně vstřícné a otevřené místní obyvatele. Gruzie Vám nabídne drsné zážitky z hor i lenošení u moře.

Proč věříme, že je skvělé navštívit Gruzii ?

Málý počet turistů

Pokud nemáte v oblibě dlouhé zástupy lidí a jejich otravný hluk, který Vám nedovolí vychutnat si krásu památek, tak právě Gruzie je jednou z mála zemí, kterou do této chvíle neovládl turistický průmysl. Místo otravných davů naleznete v Gruzii zajímavou architekturu a dech beroucí přírodu.

Nízké ceny

Každý, kdo si hlídá cenu dovolené nebo jakéhokoliv dobrodružství, je Gruzie správným místem. Ať už se jedná o ubytování, potraviny nebo pohonné hmoty, vše je v poměru k jiným zemím velice levné. Ceny potravin se pohybují v řádu jednotek korun. Například za litr benzínu dáte neuvěřitelných sedmnáct korun. V Gruzii opravdu nebudete mít hluboko do kapsy.

Hrad Rabati

Pokud se Vám líbí památky a historie, pak lze doporučit hrad Rabati. Jedná se přes sedm set let starou stavbu, kterou postavili Gruzínci a během raného novověku přebudovali Turci. Po sovětské éře bylo nutné hrad opravit. Z UNESCO přišla nabídka, že uvedený hrad mohl vstoupit mezi exkluzivní výběr památek. Podmínkou však byla rekonstrukce dobovými a nákladnými postupy. Gruzínci se rozhodli opravit hrad po svém. Jedná se o neobvyklou kombinaci evropského hradu a turecké architektury, kterou téměř nikde neuvidíte. 

Místní kuchyně

Typickými pokrmy jsou sýr a vejce zapečené v bílém chlebu, maso s vlastní šťávou vařené v těstovém knedlíčku či silná hovězí polévka s nakyslou chutí. To jsou náznaky mezi asijskou a evropskou kuchyní, kterou vyplňuje právě Gruzie se svými specialitami. Rovněž můžete poznat atmosféru stolování u místních, zjistíte, že jídlo je pro Gruzínce skutečný rituál. Jestliže milujete jídlo, nemůžete si Gruzii nechat ujít.

Vína s příběhem

Gruzínská vína patří mezi nejkvalitnější a nejzajímavější na Světě.. Díky jižně položeným svahům vinic jsou vína plná a výrazná v chuti, dobře strukturovaná a krásně vyzrálá. Jak bílá vína s vůní plodů i červená s plnými těly, sytými barvami a vyváženou chutí nabídnou nevšední zážitek, který ocení všichni milovníci vín.

Rodiště Stalina

Město Gori obsahuje jednu z nejbizarnějších institucí v Gruzii. Tím je Stalinovo muzeum a dle mnohých i jeho rodný domek. Je těžko představitelné, že v zemi, která se hlásí k Západu, se nachází monument jednomu z nejkrutějších diktátorů, který kdy žil.

 

Divoký a černý Kavkaz

Pokud vyhledáváte aktivní dovolenou, tak si v Gruzii přijdete na své. Vysoké a téměř liduprázdné hory otevírají příležitost k řadě treků a nádherných scenérií. Zmíněné pohoří lze zdolat pěšky, na koních, nebo třeba na čtyřkolkách. Kavkaz umožňuje krásné pohledy na ledovcová údolí, horské kláštery ztracené mezi horami, nebo Elbrus – nejvyšší horu Evropy.

Relax u Černého moře

Krom vysokohorské turistiky je možné strávit v Gruzii také správnou dovolenou u moře. Existuje málo zemí, které se může takovou rozmanitostí pochlubit. Přístavní město Batumi je vyhlášené jako turistický resort na břehu Černého moře. Luxusní hotely a dlouhá promenáda připomíná Bulharsko, ale jak je zmíněno výše, v Gruzii jsou mnohem přívětivější ceny.

Moderní architektura

Moderní architektura osloví Vaší pozornost už při vstupu do samotné Gruzie. Hraniční přechod s Tureckem v Sarpi je skutečně unikátní. Další moderní stavba se vyskytuje v nedalekém městě Batumi. Místní benzínku lomeno restauraci McDonald’s můžete „vygooglit“ pod heslem coolest McDonald’s in the world. Tbilisi, hlavní město Gruzie jde samozřejmě příkladem. Italský architekt Michele de Lucchi navrhoval Most míru nebo rekonstrukci prezidentského paláce

TERMÍNY A REZERVACE

- JIŽ CO NEVIDĚT -

Užitečné informace

Cestovní doklady a víza

Pro vstup do Gruzie Vám postačí platný cestovní pas a pobyt bez víza je možný až v délce jednoho roku. Dle stránek gruzínské ambasády v Praze je vstup pro občany Evropské unie možný i s občanským průkazem, ale to zatím není v praxi ověřeno.

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Gruzii jsou používány klasické elektrické zásuvky, které známe z naší země. Napětí je 220 V. 
Internet: Využívání internetu je dostatečně rozšířené. Problémem není využívání internetu v mobilu, pro cestovatele je to zřejmě ta nejspolehlivější varianta. Většina hotelů disponuje nabídkou wifi, stejně jako kavárny ve velkých městech.
Telefon: V zemi jsou tři celoplošné mobilní sítě systému GSM (frekvence 900 a 1 800 MHz). Běžný mobil bude tedy fungovat. Ceny roamingu mohou být překvapivě vysoké, proto stojí za zvážení nákup místní SIM karty. Pokrytí je dobré.
Čas: Rozdíl oproti našemu času jsou dvě hodiny. Letní čas se v zemi nezavádí.

Podnebí

Gruzínské podnebí je s ohledem na velikost země velmi různorodé. Ovlivněno je právě složitým geomorfologickým členěním krajiny. V údolích panuje teplé subtropické podnebí s vysokým podílem srážek. Ty mohou dosahovat od 1 000 do 2 500 mm. Uvedené teplé podnebí umožňuje pěstování celé řady teplomilných plodin, jako jsou kupříkladu citrusy nebo čajovník. Směrem na východ Gruzie podíl srážek klesá, zdejší oblasti jsou sušší a postupně převládá kontinentální podnebí. V povodí řek Rioni a Kury jsou mrazivé zimy a horká léta. V hlavním městě Tbilisi je průměrná teplota cca 2 °C v lednu a cca 25 °C v červenci.

Měna

Gruzínskou měnou je tzv. gruzínský lari, mezinárodní zkratkou GEL. Dělí se na 100 tetri, přičemž tetri doslova znamená bílý. Vyplatí se dovézt eura, s dolary rovněž není problém. Případně jsou ve větších městech bankomaty, na které se lze spolehnout. V separatistických oblastech Abcházie a Osetie se platí ruským rublem.